ככה זה התחיל
 

ככה זה התחיל

דרכו של הכפר מתחילה עם יונה פישר, יליד פולין שגדל בבלגיה והיה מתומכיו הנלהבים של ד"ר בנימין זאב הרצל. פישר נטל חלק פעיל בכמה קונגרסים ציוניים, והיה חבר הוועד הפועל הציוני ונשיא ציוני בלגיה

מה ניתן לעשות כדי למגר את תופעת האלימות בקרב בני הנוער

לפני כשבוע, הזדעזעה הארץ בעקבות מקבץ מעשי אלימות בו היו מעורבים בני נוער.
המחשבה כי מקרה דומה לאסון בבאר שבע או, לפשע ברחובות עלול חלילה לקרות בכל מקום בארץ יוצר תחושה של חוסר ביטחון וחוסר וודאות בקרבנו.

כראש המועצה, אני מבקש להביע את הזדעזעותי ממקרי האלימות האחרונים ולהתחייב לעשות את המרב על מנת למנוע ולמגר את האלימות בכלל ובקרב בני הנוער בפרט
בכפר יונה.

באלימות יש לטפל מהשורש. החינוך האמיתי מתחיל בבית, ביחסים בין בני המשפחה בכלל ובין  ההורים לילדיהם בפרט. החינוך ממשיך בגן, ביחסה של הגננת לילדים בהשגחתה ובהמשך,  במעבר לכיתה א' ובחינוך שמקבל התלמיד  בבית הספר היסודי, גם בהפסקות בין השיעורים ובשעות הפנאי ואחר כך בחטיבה, בתיכון ומשם לצבא.

אדם כזה, בסוף המסלול, יהיה דוגמה לחינוך ילדיו שלו. מעגל חוזר ובלתי נגמר.

במקביל, יש  להחזיר את אמון הציבור ביכולת המשטרה ובידה הארוכה ובחיזוק  כוח ההרתעה של בתי המשפט. תופעה מעניינת: בבתי המשפט דואגים העבריינים לכסות את פניהם, אך למעשה הם אינם  מתביישים באמת במעשיהם. ראו את הדוגמה של החשוד ברצח המפנה אצבע משולשת מול המצלמה בעוד הוא מכוסה פנים. עלינו להחזיר את הבושה האמיתית. כוח הרתעה ציבורי. להוקיע  את העבריינים ולהקיא אותם מתוכנו.

את שרשרת החינוך יש לתחזק בכול חוליה, בכל שלב, תמיד.

בכל מסגרת חינוכית שבה נמצא הילד/הנער, אגף החינוך בכפר יונה מלווה את הילד. עוד מתחילת צעדיו בגן הילדים תוך טיפוח מיומנויות למידה עצמית. ילד כזה זוכה למעטפת חמה מצד הצוות המסור. מערכת החינוך היישובית משלבת בתוכה תכניות העשרה וכישורי חיים לאקלים חינוכי מיטבי. החל מתכנית "אילנות" בגני הילדים בה ההורים והגננות מקבלים את הכלים המתאימים להתנהלות נכונה מול הילדים, דרך תכניות "שגרירים" ו"מפתח הלב" בביה"ס היסודיים- באמצעות תכניות אלה לומדים הילדים על ערכים חברתיים, כמו: "כבוד האדם", נתינה ועוד. בכל חודש נבחר נושא חדש ואותו מטמיעים דרך פעילויות שונות במסגרת הלימודית. בכל ביה"ס קיים תקנון שעליו חתומים הילדים וההורים ופועלים רכזי מוגנות בדמות מורה בכיר. הפעילויות החינוכיות ממשיכות גם אחרי שעות הלימוד במסגרת החינוך הבלתי פורמאלי במגוון פעילויות חברתיות, במועדון הנוער "הדרים 21" ביישוב. וכן בשילוב תוכנית "עיר ללא אלימות" הפועלת ביישוב ברבדים שונים, בפעילות הפנאי, דרך הרצאות העשרה להורים לילדים ומתבגרים.    

פעילויות אלה טובות ככל שיהיו, אין בהם את הכוח ליצור את השינוי ללא התמיכה מבית, ללא ההשלמה שלנו ההורים. בהכוונה, בפיקוח ובנוכחות במקום הנכון ובזמן הנכון.

 

לצערי, ההיסטוריה האנושית מלמדת כי מעגל האלימות נמשך ללא סוף וכנראה לא ייפסק. אך אפשר וניתן לצמצם את האלימות.  ביכולתנו לשנות, ביחד- כהורים, מורים, מחנכים וכמובילי דעה. יש להתחיל כאמור מיד עם יציאתו של הילד הקטן אל "המעגל החברתי". זה אולי המקום להדגיש את חשיבותה של "סיירת ההורים" בכפר יונה הפועלת זה שנתיים, שהוקמה על ידי הורים לבני נוער. בסיירת  חברים היום כ-45 הורים, אשר עוברים הדרכה מקיפה על ידי אנשי מקצוע, לאורך כל השנה, כדי לקבל כלים ולהבין את עולמם של בני הנוער. הסיירת פועלת בעיקר בלילות סופי שבוע,  בחופשת הקיץ והחגים ובימים "פעילים" לבני נוער. המטרה היא ברורה- להיות המבוגר האחראי בשטח, להיות זה שמסביר, מחנך ולמנוע פעילויות העלולות לסכן בני נוער ולצמצם ככול הניתן את הפרעות הרעש והוונדליזם. אני מאמין גדול בחיבור בין מבוגרים לבני הנוער וככול שאנו המבוגרים נבין את עולם בני הנוער נוכל להיות במקום הנכון, בזמן הנכון. אני קורא מכאן לכל ההורים בכפר יונה להצטרף לפעילות הברוכה  ולתת כתף במאבקנו נגד האלימות, לבוא ולתרום את חלקם בחינוך ילדינו. הצטרפות  ל"סיירת ההורים" ולמשמר האזרחי  היא חלק מחובתנו לדור העתיד וזהו גם חיבור הולם בין ההורים לילדים.

 

 

 

 

בברכה, אפי דרעי.

הדפסשלח לחבר
© Daronet LTD.
דרונט בניית אתרים