דמוקרטיה: בחירות לכנסת באיש שלום

הפנינג דמוקרטיה ובחירות התקיים בתיכון איש שלום בכפר יונה

לקראת הבחירות לכנסת, כ-500 תלמידים מכיתות י"א ו-י"ב מתיכון "איש שלום" בכפר יונה, קיימו הפנינג בחירות המדמה את הבחירות הארציות ■ הליכוד ניצח עם 29% מקולות התלמידים, אחריו במקום השני כולנו" וחוסן לישראל" שקיבלו כל אחת 17.6%.

הפנינג דמוקרטיה ובחירות התקיים בתיכון איש שלום בכפר יונה. כ-500 תלמידים מכיתות י"א ו-י"ב, התכנסו באולם הפיס של בית הספר לפאנל בחירות במסגרתו נאמו בפניהם נציגי המפלגות הגדולות המתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת. את ההפנינג ארגנו ויזמו "דבש" הפקות" בשיתוף מועצת התלמידים באיש שלום, הנהלת בית הספר בראשותה של מלכה חלוץ ורכזת אזרחות רוית רז.

המדובר באירוע בחירות שמקיים בית הספר לקראת הבחירות הארציות לכנסת, במסגרתו תלמידים, שחלקם עומדים להצביע בעוד חודש בפעם הראשונה, נחשפים למצע ולדעות של המפלגות השונות. עשרות שלטים נתלו על גדרות בית הספר ומילאו את רחבת ביה"ס בתחושה של חגיגת דמוקרטיה אמיתית.

בחירות באיש שלום

ראש עיריית כפר יונה, שושי כחלון כידור, הגיעה ליום ההפנינג ואמרה: "זוהי חגיגה לדמוקרטיה והזדמנות נהדרת להקניית ערכי הדמוקרטיה לתלמידים. אני שמחה לראות את הצעירים שלנו מעורבים, שואלים ומתעניינים בסוגיות שונות הקשורות לעתיד המדינה. מדובר בדור אחר אכפתי ומעורב, שמצביע מתוך אמונה ואידאולוגיה אמיתית."

לפאנל הבחירות, הגיעו נציגי המפלגות השונות בניסיון לשכנע את התלמידים להצביע עבור מפלגתם. מהליכוד הגיע אלוף במיל' ויו"ר מפעל הפיס לשעבר עוזי דיין, מחוסן לישראל סגן רה"ע של ת"א לשעבר אסף זמיר שהתמודד לאחרונה על ראשות העיר ת"א, ממפלגת העבודה הגיע מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני, מיש עתיד הגיע עוזי חיים,  מהבית היהודי אורלי רפופורט וממפלגת ישר מרב תשובה.

בתום הנאומים, שאלו התלמידים את נציגי המפלגות שאלות בנושאים שונים של סדר היום הציבורי ולאחר מכן, התכנסו התלמידים אל מאחורי הפרגוד, כדי להצביע למפלגה אותה הם מעוניינים לראות מובילה את מדינת ישראל.

מספירת קולות התלמידים שהצביעו באיש שלום, מפלגת השלטון – הליכוד, גרפה 29% מקולות התלמידים וגברה על מפלגות "כולנו" של כחלון ו"חוסן לישראל" של בני גנץ, זכו כל אחת ב 17.6%. במקום השלישי הגיעה מפלגת "יש עתיד" של לפיד עם 14%. מפלגת העבודה קיבלה 7% מהקולות, "ימין חדש" של בנט ושקד 2.5%, ואילו ישראל ביתנו וישר כל אחת מהן זכתה ב 1% בלבד.

שקד שטח, תלמידת שכבה יב' : "זאת הייתה חוויה מעשירה ומרגשת לשמוע את הדעות ולהיחשף למצע של המפלגות השונות, מה שאפשר לי בסופו של יום לגבש את עמדתי הפוליטית כדי להצביע ולהשפיע בפעם הראשונה בחיי בבחירות הקרובות לכנסת".