דלג לתוכן

המחלקה לקידום ילדים ונוער בסיכון

ביקור סדיר

היחידה לביקור סדיר אמונה על טיפול בתלמידים שאינם מבקרים באופן סדיר בביה"ס, ומסייעת בהחזרת הנושרים למעגל הלומדים. קצין הביקור הסדיר (קב"ס) הוא הגורם המקצועי הפועל ברשות המקומית ואחראי על יישום ואכיפת חוק לימוד חובה, התש"ט-1949, ועל הבטחת ביקור סדיר ומניעת נשירה של תלמידים בגני ילדים ובמוסדות חינוך עד תום כיתה י"ב. חוק לימוד חובה קובע כי הורים לילד בגיל לימוד חובה חייבים לדאוג לכך שילמד באופן סדיר במסגרת חינוכית. עבירה על חוק לימוד חובה הינה עבירה פלילית.

במועד בו נחקק החוק נקבעה תקופת לימוד חובה כלימוד בכיתות א'-ח' (בית ספר יסודי). בשנת 1968, כאשר הוחלט על הנהגת רפורמה במערכת החינוך והוקמו חטיבות הביניים, הוארכה תקופת לימוד החובה עד סיום כיתה ט', ובשלב מאוחר יותר הוארכה תקופה זו עד לסיום כיתה י'‏ והיא קובעת סנקציות משפטיות נגד מי שיפר את החוק. ביולי 2007 אישרה הכנסת את הארכתה של תקופת לימוד חובה עד לסיום כיתה י"ב כחבות מוסרית של ההורה וצוות ביה"ס כאחד.

קידום נוער

היחידה לקידום נוער שייכת לאגף החינוך של העירייה כחלק מהרצף החינוכי.  היחידה נותנת מענה לבני נוער בגילאי 14-18 שנשרו ממסגרות החינוך הפורמליות או המתקשים לתפקד ולהסתגל בתוכה.  היחידה עובדת בשיתוף עם בתי הספר ביישוב במטרה למנוע נשירה, ועל-מנת להשיב לבית-הספר נערים ונערות שנפלטו.

שירותי היחידה

היחידה נותנת שירותים ומענים לאוכלוסיית הנוער בתחומים הבאים:

  • שירותי השלמת השכלה (היל"ה): מסלולי לימוד המותאמים אישית לכל נער ומכוונים לרכישת השכלה עם תעודה – בגרות מלאה, 12 שנה"ל וכו'.
  • פעילות קבוצתית חינוכית-חברתית: תכניות מנהיגות והעצמה, תכניות הכנה לשירות צבאי ואזרחי.
  • ליווי על-ידי עובד מצוות היחידה. בניית תכנית אישית מותאמת לנער/ה.

אנו בקידום נוער, מאמינים, כי כל נער/ה יכול להצליח ולכל אחד מגיעה הזדמנות. על-ידי למידה בקבוצות קטנות, יחס אישי וצוות שפועל לתת מעטפת חינוכית-חברתית, אנו נוביל לחוויה של צמיחה והעשרה. 

השירות מופעל בהנחיה ובפיקוח של תחום קידום נוער במשרד החינוך.